LESK A BÍDA MYDLÁKU

mydlakJedním z oblíbených předvolebních témat se stal i Mydlovarský rybník. Vzhledem k tomu, že jsem u něj vyrostla a i mé děti si zde téměř denně, bez ohledu na počasí, užívají čerstvého povětří, ráda bych na tématiku pláže a kempu reagovala.

Pamatuji hvězdnou slávu „Koupaliště Mydlák“. Průzračná kyselá voda, kemp plný stanů, hulákající návštěvníci z NDR, zcela vymetený les, kde nebyl ani klacík, protože všichni chtěli dřevo na ohýnek, obležené hřiště nohejbalisty. Ale také dobu, kdy jsem jako dítě chatařů bez permanentky nemohla ani pro vodu, ač jsem tam chodila denně a u kasy mě museli znát. Auta parkovala u kempu a návštěvy za námi musely chodit pěšky, protože ctili zákaz vjezdu s dodatkem „neplatí pro chataře“. Tak takové už to nikdy nebude …

Ale jaké to být může?

Důležitý fakt, Mydlák není koupalištěm, jedná se o sportovní rybník. Jsou v něm ryby, které musí jíst, aby rostly. A snad ještě důležitější, Mydlák nám nepatří. Je majetkem Rybářství Třeboň Holding a.s. Město platí každoročně rybníkářům za pozemek pláže nájemné téměř 140.000,- Kč. Proto mi přijde úsměvné plánovat smělé stavby a turistická lákadla na cizím pozemku a ploše cizího rybníka. Jako zastupitelka jsem již před čtyřmi roky zažila legalizaci na černo postavených chatiček za kuchyňkou a sociály v místě, kde to ani územní plán nedovoloval. Tak takhle ne!

Městské pozemky začínají za chodníčkem oddělujícím pláž a tábořiště. V těchto místech je možná výstavba a i v nově připravovaném územním plánu je tato možnost zakotvena. Mně osobně by se líbilo, pokud by zde nějaká stavba vznikala, počítat rovnou s ubytováním pro správce, a to celoročním. Těžko budeme investovat tam, kde útoky vandalů a nenechavců jsou na denním pořádku a spoléhat na kamerový systém? Není nad přímý zainteresovaný dohled. Mohla by zde vyrůst ubytovací kapacita, sauna, uzamykatelná kolárna a podobně.

S drobnějšími investicemi jako jsou opravy laviček, herní prvky pro děti a podobně jistě nebude problém. Stejně je každému jasné, že pokud se neopraví šatny a vstup, brzy spadnou samy. Na tomto se určitě budoucí zastupitelé shodnou bez ohledu na „stranickou“ příslušnost. Jen pro informaci, kemp je napojen na zlivskou městskou kanalizaci, nevím tedy, jakou čističku mu někteří výhledově chtějí stavět.

Zda se ale bude budovat ve velkém v oblasti pláže, záleží na vůli majitele pozemku. Stejně tak objekt restaurace pana Pechka je jeho soukromým majetkem a město nemůže do jeho aktivit zasahovat. Proto vše záleží na jednáních s rybáři, na jejich dobré vůli a na umu jednajících. A samozřejmě při stavbě na cizím pozemku nemohu při investování počítat s žádnou dotační podporou, což možná mnozí neví. Takže, investovat do Mydláku? Ano, samozřejmě, ale …

A ještě jednou Mydlák a tentokrát chataři.

Pokud někde stavět čističky tak u chat, které slouží k celoročnímu ubytování nebo pronájmu a přepady jejich septiků vedou buď rovnou do rybníka, nebo někam a odtud samozřejmě zase do rybníka. Dále by také bylo dobře víc kontrolovat podnikatele a hlavně podnikavce, kteří chaty pronajímají za nemalé částky, ale za své hosty městu neodvádějí povinný poplatek. Zde by například městská policie mohla velmi pomoci. Příjezdové komunikace, respektování zákazů a případná cyklostezka je jistě také téma k diskuzi.

Takže si to shrňme. Starý lesk Mydláku navrátit nelze a dodat mu nový, nebude jednoduché. Věřím ale tomu, že kde je dobrá vůle, lze udělat mnoho!

Mgr. Klára Koudelková,
celoživotní mydlácká chatařka 🙂

Comments are closed.